مه

وبلاگ شخصی اسحاق رهنما

مه

وبلاگ شخصی اسحاق رهنما

پذیرفتن یک " جهان مه آلود" ،
تواضع " ندانستن"،
هیجان " واهمه داشتن"،
انگیزه " شکافتن و دریافتن"،
و از همه مهمتر،
آرامش "لبخند زدن" به رگهای برآمده گردن فال گیران کنار جاده را
"کم کم" هدیه می کند.


آخرین مطالب

عقده های درس تاریخ ما !

پنجشنبه, ۲۵ شهریور ۱۳۸۹، ۱۲:۰۰ ب.ظ
     دبیرستان که بودیم ، درس تاریخی داشتیم که ، نوجوانی ما رو با احساس حقارت عجین کرده بود. گاهی دو جلسه که غیبت میکردیم ، باید میپرسیدیم  ٬ که ‌در این دوجلسه ایران چقدر کوچک ترشده . هر بار که اسم مذاکره بعد ازجنگ به گوشمان میخورد ،‌یاد پینوکیو میافتادیم که لخت و عریان از چنگ گربه نره و روباه مکار ، سرگردان در جنگلها دنبال فرشته مهربان میگشت. چقدر دلمان میخواست ، یکبار به پینوکیو از پشت صفحه تلویزیون ، بفهمانیم که این بار هم مثل دفه های قبل ، تحقیر میشوی و سرگردان .

 در ورای 200 سال حقارت تاریخی ،‌صدای نوجوانانه ما به کسی نمیرسید و هر جلسه شاهد بودیم بر کوچک ترشدنمان .

چند سال از پایان جنگ ایران و عراق میگذشت و برای ما سوال بود که چطور مردمی که با یک فرمان امام  ، پاوه و گنبد و خوزستان و کرمانشاه رو از تجزیه شده نجات داده بودند ، ادامه اجدادی بودند که نخجوان و آذربایجان و قفقاز و بحرین و ... حاتم بخشی غیرت حاکمان آنها بود به تشر اجنبی ! و البته هنوز از درک فرزندان خلف آنها عاجزیم .

یک بار به مشهد رفته بودم بر سر قبر نادر شاه. به او گفتم که تو غرور دوجلسه کلاس تاریخ منی. اگر چه بعد از تو هم جلسات متعددی ، سرکوفت میراث جانشینانت بر سر ما بود. ولی تو غرور یک هفته نوجوانی منی.

و البته اگر چه بنای احساسی سخن گفتن نبود ، ولی این روزها مقالاتی از این دست ( +) مرهمی است بر احساس حقارت  پینوکیویی اجداد ما .


دو جمله آخر این مقاله مدام زمزمه این آیه از قرآن رو دوباره وحی میکرد : " ولیجدوا فیکم غلظه " . خدایی که بنده هایش را از همه بهتر میشناسد توصیه میکند که " باید دشمنانتان از شما حساب ببرند " .

و البته  خالق قلدرهای عالم  ٬ از همه بهتر آنها را میشناسد. ؛  « هل من مدکر » ؛« Americans can live with an atomic-armed Iran. The consequences of a reckless and irresponsible military strike — maybe not ».
The people in Tehran aren’t the ones to be feared. There are some in Washington, though, who should be . »ترجمه  :

 « آمریکا میتواند با ایران مجهز به سلاح هسته ای زندگی کند ( نه انرژی هسته ای بلکه سلاح هسته ای ) ، ولی با عواقب یک حمله برخواسته از بی مسولیتی نه !
مردمی که در ایرانند ( اشاره به مسولین ) ٬ کسانی نیستند که باید ترسانده شوند. بلکه کسانی درواشنگتن هستند که باید بترسند . »


۸۹/۰۶/۲۵ موافقین ۰ مخالفین ۰
اسحاق رهنما

نظرات  (۳)

۲۵ شهریور ۸۹ ، ۰۴:۵۴ سید محمد انجوی نژاد
سلام برادر و احسنت . تو حوزه چیزی که مهمتر از علمه منظر و نوع نگاهه . ارادت
با سلام و ارزوی تعجیل
نظر سنجیی در وب بنده در زیر معرفی سایت منتظر نظر شماست.
عده ای هم از خارج جمع شدند تا واقعیت نظر مردم ایرانی را طوری دیگر نشان دهند.
نظر سنجی منتظر شماست...
با تشکر.
مریم
سلام
ممنون از خبر فوق العادتون . و البته از نگاه زیباتون .
در پناه خدا موفق و پیروز باشید .

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">