مه

وبلاگ شخصی اسحاق رهنما

مه

وبلاگ شخصی اسحاق رهنما

پذیرفتن یک " جهان مه آلود" ،
تواضع " ندانستن"،
هیجان " واهمه داشتن"،
انگیزه " شکافتن و دریافتن"،
و از همه مهمتر،
آرامش "لبخند زدن" به رگهای برآمده گردن فال گیران کنار جاده را
"کم کم" هدیه می کند.


آخرین مطالب

راه فرشته ها (۲) !

سه شنبه, ۳۰ شهریور ۱۳۸۹، ۱۲:۰۰ ب.ظ

     تصور کنید زیرزمین تاریک و مخمور و ترسناکی را که مدتهاست از توقف در مقابل در آن هم واهمه دارید.


   طبقات بالای خانه پر است ازاتاقها و  سرگرمیهایی  ٬ که شما را راحت میکند از مقابل شدن با تجربه ترسناک ورود به این زیرزمین مخوف . اگر چه تمام این خانه مدتهاست که روی نور و خورشید و آزادی را فراموش کرده ولی ساکنین خانه مدتهاست اعتراضی ندارند جز به کم وزیاد بودن غذای خود.


اکنون تصور کنید که افسانه های قدیمی زیادی وجود دارد که در زیرزمین ترسناک ، راه باریکه ایست که مدتها ریزش سنگها آنرا مسدود کرده.راه باریکه ای که زمانی شاهراهی بوده به اتاقی پراز گنج.به سرزمین نور . شاه راهی به سوی رهایی مطلق ونیروانای غیر خیالی.

هر روز که از مقابل این زیرزمین میگذرید ، لعنت میفرستید به آنها که کم کم شاهراه رهایی شما را مسدود کرده اند و امروز هیچ کس را یارای باز کردن آن نیست.لعنت به همه کسانی که اهمیت این شاهراه را ندیده گرفتند واینقدر اتاقهای بالای خانه را سنگین کردند که بالاخره زیرزمین ریزش کرد و ...

 

داستان زندگی انسانها در زندان دنیا چنین داستانی است. هر چقدر زیر آسمان دنیا ، پراتاق باشد و هر چقدر سرگرم کننده ، بالاخره روزی انسان باید به زیرزمین دلش سری بکشد ولعنت بفرستد بر غفلت سالیان خودش و برنامه ریزان و تربیت کنندگاه جامعه  ،‌ که معصومیت این شاهراه را با سنگهای کبیره روز به روز پر کردند و امروز شهربازی اتاقها ، برای دلقک ساکن این خانه ، جز وحشت روبرو شدن با آینه ها  را باقی نگذاشته.


 « صفای دل » ،‌بیشک بزرگترین نعمت ارزانی داشته به انسان است که از دست رفتن آن دلتنگیهای گاه و بیگاه را هم غنیمت میکند.


دهاتی سرگردانی در تهران بزرگ ، که شماره تلفن خانه عزیزش را گم کرده ! این حکایت غبار دلهای انسان است که راه فرشته ها را از یاد برده .

در بازی لذت طلبی فردی  و اصالت منافع اجتماعی ،همیشه دل بازنده بوده و هست.

 

۸۹/۰۶/۳۰ موافقین ۰ مخالفین ۰
اسحاق رهنما