مه

وبلاگ شخصی اسحاق رهنما

مه

وبلاگ شخصی اسحاق رهنما

پذیرفتن یک " جهان مه آلود" ،
تواضع " ندانستن"،
هیجان " واهمه داشتن"،
انگیزه " شکافتن و دریافتن"،
و از همه مهمتر،
آرامش "لبخند زدن" به رگهای برآمده گردن فال گیران کنار جاده را
"کم کم" هدیه می کند.


آخرین مطالب

گاهی فقط باید

پنجشنبه, ۲۴ شهریور ۱۳۹۰، ۱۲:۰۰ ب.ظ

  

       امروز هر کسی که صفحه یاهو را باز میکرد ، با یک تیتر خبری جذاب  روبرو میشد که  در صدر اخبار آن بود، تیتری که در گوگل از 85 منبع دیگر هم یافت میشد . (  + ) ، ( +  ) .   این که  : " ایران نمایش نیم تنه برهنه مردان  و داستانهای عشقی مهیج را از  تلویزیون منع کرده  است " .

 

     دراینجا قرار نیست که نقدی بر این قانون داشته باشیم  . بلکه  هدف ذکر یک نکته است ؛ نکته ای که هوش کمی برای درک آن لازم است. هوشی در حد ... !

 

     هر کسی که کمتر خبری از کشورهای عربی داشته باشد ، مطلع است  که امروز بین اسلام گراها در کشورهای تونس و مصر اختلافی است مبنی برالگو گیری از ترکیه  و نه حرکت در مسیر الگوی  ایران .  و حقیقت این است که امروز حزب عدالت و توسعه ترکیه  ، نفوذ فراوانی در بین اسلام گراهای این دو کشور یافته است. اردوغان در مصر ، پیشنهاد قانون اساسی سکولار میدهد ، و در همین زمان   چنین خبری از ایران به عرصه رسانه ها پرتاب میشود .  در شیطنتی که پشت پوشش خبری گسترده چنین اخباری از ایران از طرف رسانه های کشورهای غربی است ، البته نباید شک کرد ؛ ولی در سلیقه و بینش کسانی که زمینه ساز اعلام تقریبا رسمی  چنین قوانینی میشوند ، قطعا باید شک کرد .

 

    « منفی کردن  نگرش  »یک فرد نسبت به یک اندیشه ، و ایجاد ذهنیت منفی و پیش فرض های تحقیر آمیز ، «بزرگترین سدی »است که جلوی نفوذ آن اندیشه  را میگیرد. «تمسخر و تحقیر »، درنگاه روانشناسان، آخرین تیر خلاص بر پیکره یک رابطه است. تصور کنید که شما یک عرب باشید و امروز با چنین خبری از ایران مواجه شوید ؛  در مورد ایران چه فکری خواهید کرد ؟

 

    نمود بیرونی ایران ، از چند طرف در حال تخریب است. یکی از مهمترین عوامل تخریب ، ایرانی هایی هستند  که از ایران مهاجرت میکنند. اغلب ناراضی و منتقد. (به یاد دارم زمانی که رئیس جمهور ایران در نیویورک سخنرانی میکرد ، در سایتهای خبری ، بسیاری از نظرهای موافق از طرف غیر ایرانی ها بود و بسیاری از توهین ها از طرف ایرانی ها) . دومین عامل تخریب ، رسانه های کشورهای مخالف ایران است ،  که حقیقتا با هماهنگی خاصی ،  چنین اخباری را بزرگ نمایی میکنند. ولی   در هر حال ، باید انصاف داد که " مسئله غضنفر ها " ، در هر دو طرف  این معادله موثر است. چه در ناراضی کردن ایرانی های مهاجر و چه در خوراک رسانی به  رسانه های معاند.   باید انصاف داد که    گاهی  واقعا مارادونا کاره ای نیست  و فقط باید غضنفر ها را گرفت .

 

     آنتونی گیدنز  { چند سال قبل از انقلابهای عربی } در کتاب جامعه شناسی خود میگوید  ،  کسانی مخالف  امکان وجود خیزش های اسلامی در آینده هستند زیرا "  درمواردی که بنیادگرایی اسلامی به موفقیت رسیده ، مثل ایران ، نتوانسته سرمشق پویا و جذابی برای سایر کشورها ودولت ها باشد  " (815ص )  . البته  خود گیدنز پیش بینی میکند که ما باز هم خیزش های اسلامی خواهیم داشت و پیش بینی او هم  درست از آب درآمد . ولی امروز مسئله این است ؛ " چه کسی به این حرکتها جهت خواهد داد ؟"

 و بالاخره یک سوال  :

 

 "  اولویت های امروز کشور چیست ؟  " 

این سوالی است که چندان هوشی برای درک  اهمیت آن لازم نیست  ؛   هوشی در حد ... !

 

۹۰/۰۶/۲۴ موافقین ۱ مخالفین ۰
اسحاق رهنما