مه

وبلاگ شخصی اسحاق رهنما

مه

وبلاگ شخصی اسحاق رهنما

پذیرفتن یک " جهان مه آلود" ،
تواضع " ندانستن"،
هیجان " واهمه داشتن"،
انگیزه " شکافتن و دریافتن"،
و از همه مهمتر،
آرامش "لبخند زدن" به رگهای برآمده گردن فال گیران کنار جاده را
"کم کم" هدیه می کند.


آخرین مطالب

عکس نوشت: زیبایی شهری!

جمعه, ۱۳ دی ۱۳۹۲، ۱۰:۴۱ ب.ظ

شاید بتوان تفاوت نظارت دولتی در آلمان و ایران را  در یک جمله کلی و نه چندان دقیق  خلاصه کرد " هر آنچه در ایران مورد سخت گیری است در آلمان چندان اهمیتی نداشته و هر آنچه در آلمان تحت نظارت شدید بوده ،در ایران یا اصلا به ذهن نرسیده یا با یک لبخند و تلفن  قابل حل است. " 

این عکس از یک کوچه در یک مرکز شهر گرفته شده است.  خانه هایی که در زمینه این عکس نشان داده شده اند، مثل بسیاری دیگر از خانه های دیگر در شهر های مختلف آلمان تحت نظارت سخت گیرانه ای قرار دارند و هر کسی نمی تواند در نمای بیرونی و حتی تعمیرات داخلی، روح تاریخی آنها را نادیده بگیرد. یکی از دوستان ما که در اینجا صاحب چنین خانه هایی است حتی اجازه  رنگ کردن دستشویی خانه را ندارد .  این سخت گیری های نظارتی - که گاه بسیار آزار دهنده بوده -  باعث شده که شهر های آلمان در عین مدرن بودن ، فرهنگ و تاریخ آلمان را هم در خود حفظ کرده و هر شهر با شهر دیگر متفاوت شود و روح خاص و ویژه ای  بر خیابانها و خانه های آن حاکم باشد. این در حالی است که تمام این شهر ها گاهی تا صد در صد بعد از جنگ تخریب شده بودند، ولی در بازسازی آنها به تمام جزئیات تاریخی نماها دوباره دقت شده و همین باعث شده که هر شهر هویت خاص خودش را حفظ کند.( باید توجه داشت که  یکسان سازی  یا به عبارتی "آسفالت فرهنگی" شهر ها و فرهنگ های مختلف، هویت های سنتی را سست می کند و  سست شدن هویت های سنتی یکی از عوامل رشد بنیادگرایی  است). 

نکته قابل توجه اینکه، به قول یکی از دوستان ، نمای بسیاری از  خانه های ایرانی، بسیار گران قیمت و هر کدام به تنهایی بسیار زیباست ولی در فضای کلی شهر هیچ تناسبی بین آنها وجود ندارد. هر خانه به تنهایی زیباست ولی در مجموعه شهر نا زیبا. این امر دقیقا در اینجا برعکس است. یعنی بسیاری از خانه ها به دلیل هزینه بالا، فاقد نمای خاصی هستند و به تنهایی زیبایی خاصی نداشته ، ولی در مچموعه زیبایی شهر سهیمند. 

این عکس از  پنجره یکی از همین خانه هاست. تزئیین پنجره برای رهگذران یک فرهنگ عمومی در چند کشور از جمله سوئد، دانمارک و آلمان است.  پنجره های تزئین شده همراه با باغچه های  آراسته شده، که معمولا با دقت و هزینه بالا صورت می گیرد، به هر کوچه و خیابان نمایی زیبا و منحصر به فرد داده، طوری که ، معلوم نیست که خانه ها باغچه دارند یا در باغی تعدادی خانه ساخته اند . این فرهنگ عمومی خانه سازی که همراه است با سخت گیری دولتی از یک طرف ( با هدف حفظ روح تاریخی و استانداردهای ویژه  )  و فرهنگ عمومی از طرف دیگر ( تزیین پنجره ها و با غچه ها ) ،  تاثیر زیادی در زندگی و  رفتار  اجتماعی یک فرد  و احساس آرامش خانواده ها، کودکان و پیران ایجاد کرده است.  چنانچه در جامعه شناسی شهری گفته شده :  " نوع شهر سازی می تواند نوع رفتار انسانی  را تغییر دهد ".  

 

این زیبا سازی در قبرستان ها هم به شدت مورد توجه است:

 

۹۲/۱۰/۱۳ موافقین ۰ مخالفین ۱
اسحاق رهنما