مه

وبلاگ شخصی اسحاق رهنما

مه

وبلاگ شخصی اسحاق رهنما

پذیرفتن یک " جهان مه آلود" ،
تواضع " ندانستن"،
هیجان " واهمه داشتن"،
انگیزه " شکافتن و دریافتن"،
و از همه مهمتر،
آرامش "لبخند زدن" به رگهای برآمده گردن فال گیران کنار جاده را
"کم کم" هدیه می کند.


آخرین مطالب

عکس نوشت، حافظه تلخ تاریخی!

شنبه, ۱۴ دی ۱۳۹۲، ۱۰:۲۳ ب.ظ

برخوردی که با یهودیان آلمانی در زمان نازی ها صورت گرفت، بخش جدایی ناپذیری از فهم امروز مردم آلمان از تاریخ خودشان شده است. در بسیاری از شهر های آلمان یادبودی برای قربانیان یهودی آن شهر همراه با مشخصات آنها وجود دارد.

 

مثلا در این تابلو یاد بود، مشخصات یهودیان ساکن شهر کوچک "واربورگ" نوشته شده است که در بین سالهای 1933 تا 1945 قربانی شده اند. بالای یادبود از سیر برخورد با آنها  گفته شده " به حاشیه راندن ، مورد تعقیب واقع شدن ،اخراج و  بعد هم به قتل رسیدن".  در سمت راست این یادبود این اعتراف تکان دهنده  نوشته شده که " رنج شما از میان ما آغاز شد " .

  

حتی در دیدنی های یک شهر هم این مسئله را پر رنگ کرده اند. مثلا در این تابلو نوشته شده  که این خانه متعلق به یک فروشنده یهودی بوده که اخراج و بعد هم به قتل رسیده . یا نوشته ای که مکان کنیسه به آتش کشیده شده در آن زمان را نشان می دهد. هنوز هم پیران زیادی در هر شهر وجود دارند که این قربانیان را به یاد دارند. شبکه های تلویزیونی آلمان هم هر از گاهی برنامه هایی با شاهدان آن وقایع، قربانیان جان بدربرده و حتی گاهی اعضای سابق حزب نازی ها برگزار می کند. مثلا مصاحبه با مارسل رایش رانیسکی که خانواده اش قربانی هولوکاست بودند و خودش هم مدت زیادی در یک زیرزمین با همسرش مخفی شده بود.  

مسئله هولوکاست با تار و پود تاریخ این سرزمین آمیخته شده و آثار آن مانند آثار جنگ تحمیلی در کشور ما، در بسیاری از ابعاد زندگی آلمانی ها مورد مشاهده است.  چندی پیش گونتر گراس از بزرگترین نویسندگان آلمانی ، شعری  نوشت در نقد اسرائیل و رفتاری که به بهانه برنامه هسته ای با ایران می شود،  که سر و صدای زیادی در آلمان به پا کرد و این نویسنده به شدت مورد هجوم و نقد واقع شد.  این که حتی  از چنین نویسنده ای ، کوچکترین نقدی  بر علیه اسرائیل تحمل نمی شود، نوعی سوء استفاده از  حساسیت مسئله هولوکاست در اینجاست. مسئله ای که مانند زخمی عمیق بر وجدان تاریخی آلمان سنگینی کرده و مورد سوء استفاده سیاسی هم واقع می شود، تا جایی که مثل خیلی از کشورهای دیگر، هولوکاست امروز فلسطین، یا به قول کارتر ،" آپارتاید " حاکم بر مردم فلسطین ،وجدانی را به درد نمی آورد.  بشر همیشه قربانی تغییر اولویتها بوده و خواهد بود. 

۹۲/۱۰/۱۴ موافقین ۲ مخالفین ۰
اسحاق رهنما