مه

وبلاگ شخصی اسحاق رهنما

مه

وبلاگ شخصی اسحاق رهنما

پذیرفتن یک " جهان مه آلود" ،
تواضع " ندانستن"،
هیجان " واهمه داشتن"،
انگیزه " شکافتن و دریافتن"،
و از همه مهمتر،
آرامش "لبخند زدن" به رگهای برآمده گردن فال گیران کنار جاده را
"کم کم" هدیه می کند.


آخرین مطالب

عکس نوشت؛ قدیسان متخصص !

يكشنبه, ۱۵ دی ۱۳۹۲، ۰۸:۵۹ ب.ظ


 در فرهنگ مسیحیان کاتولیک،  قدیسان زیادی وجود دارد که تخصص های وِیژه ای دارند. مثل این قدیس که مجسمه اش در ورودی شهر کوچک و تاریخی واربورگ آلمان قرار گرفته :

این قدیس قرار بوده شهر را از سیل  و هم چنین مردم  را از " زبان بد "  محافظت کند.

هنوز هم نفوذ دین و  نهاد های دینی، در آلمان  بسیار بالاست. در یک نظر سنجی تا سال 2006،(تا قبل از رسوایی های جنسی کشیشان کاتولیک و مشخص شدن لاپوشانی واتیکان در این موضوع )،  کشیش بودن چهارمین شغل مورد احترام مردم آلمان بود. کاتولیک ها هر ساله مالیات زیادی به کلیسا می پردازند که عامل قدرت و نفوذ بسیار بالای کلیسا در آلمان شده است. تعطیلات رسمی مذهبی متعددی در سال وجود داشته و برنامه های رادیویی و تلویزیونی دینی، همراه با پخش مستقیم مراسم کلیسا در مناسبات، در اینجا هم وجود دارد ( البته نه از همه شبکه ها و به شکل همزمان! ) . حزب مرکل که این دوره هم به پیروزی تقریبا مطلق رسید یک حزب دموکرات مسیحی است و مرکل هم خودش را یک مسیحی معتقد معرفی می کند. تمایلات معنوی در بین مردم و جوانان رو به رشد بوده، ولی  نفوذ دین نهادی - کلیسایی در نظرسنجی ها کاهش نشان می دهد. سکولاریسم آلمانی ( جدایی نهادهای دینی از نهاد های سیاسی ) بسیار متفاوت از مشابه فرانسوی خود است و نه دین ستیز که  حامی دین در عرصه عمومی است. با این حال نهادی های دینی آزادانه در مطبوعات و تلویزیون مورد نقد واقع می شوند و برنامه های طنز زیادی به نقد شرایط حاکم بر کلیسا می پردازند. رسوایی مالی اخیر بیشاپ لیمبورگ در صرف هزینه میلیونی برای ساخت خانه خود از مواردی بود که تا مدتها موضوع نقد و طنز در رسانه های آلمانی زبان بود.

آلمان هزینه های زیادی در جنگ های مذهبی پرداخته و فقط در یک مورد، در قرن هفدهم، در یک دوره سی ساله، دو سوم مردم آلمان در جنگ کاتولیک ها و پروتستان ها از بین رفتند. فراز و نشیب  سیصد ساله اختلافات مذهبی،  تاثیر زیادی در شکل گیری فرهنگ امروز  اجتماعی و دینی مردم آلمان داشته است.

۹۲/۱۰/۱۵ موافقین ۲ مخالفین ۰
اسحاق رهنما