مه

وبلاگ شخصی اسحاق رهنما

مه

وبلاگ شخصی اسحاق رهنما

پذیرفتن یک " جهان مه آلود" ،
تواضع " ندانستن"،
هیجان " واهمه داشتن"،
انگیزه " شکافتن و دریافتن"،
و از همه مهمتر،
آرامش "لبخند زدن" به رگهای برآمده گردن فال گیران کنار جاده را
"کم کم" هدیه می کند.


آخرین مطالب

شوماخر ایرانی!

شنبه, ۱۷ خرداد ۱۳۹۳، ۰۵:۱۸ ب.ظ

  گواهی نامه رانندگی ما در آلمان اعتباری ندارد و امثال من باید از نو در امتحان تئوری و عملی و یک سری کلاس های کمکهای اولیه شرکت کنیم . جدا از مسئله هزینه بر بودن این روند، تصور من این بود که مشکل اصلی فقط امتحان تئوری است. چند روزی وقت صرف کردیم و امتحان را با موفقیت از سر گذراندیم . جالب برای من، حجم بالای سوالات و مطالب مربوط به محیط زیست بود. اینکه چطور برای صدمه زدن کمتر به محیط زیست  نحوه رانندگی و نگهداری اتومبیل را می توان تغییر داد. 

برای امتحان عملی هم باید یک جلسه به شکل آزمایشی رانندگی می کردم. در خیالم این بود وقتی معلم بفهمد که من چندین  سال است گواهی نامه داشته و در خیابان های ایران رانندگی کرده ام، نه تنها خود شرمنده خواهد شد که از من طلب چند ساعت آموزش رانندگی خواهد کرد. 

 بعد از نیم ساعت رانندگی، در میان ناباوری من فرموده باشد، "خوب رانندگی می کنی و فقط پنج جلسه آموزش نیاز داری"!. وقتی با چشمان گرد شده من از تعجب مواجه شد گفت "ناراحت نباش. یک خانم ایرانی با شرایط تو، هفته قبل اینجا بود و حداقل سی جلسه آموزش نیاز داشت!".

زمانی که می خواستم در ایران گواهی نامه بگیرم، کلا پنج جلسه بیشتر آموزش ندیدم. معلم راهنمایی رانندگی، از همان روز اول هر چقدر می توانست از ساعت آموزشی  زد. با اینکه پول ده جلسه را از پیش گرفته بودند، ولی از همان روز اول که متوجه شد من کمی دنده عقب و جلو رفتن بلدم، تمام تلاشش را کرد که بنزین کمتری مصرف کند. فقط در خیابانهای خلوت و کوچه پس کوچه ها دوری می زد و بعد هم بهانه ای که باید امروز زودتر جایی بروم و ماشین نیاز به تعمیر دارد و فلان و فلان از وظیفه اش سرباز می زد. به این فکر نمی کرد که روزی همین رانندگان ناشی زندگی زن و بچه خودش را در خیابان ها به خطر خواهند انداخت. 

امتحان رانندگی من در ایران  فقط ده دقیقه طول کشید. پارک دوبلی و دنده عقبی و مراقبت از این که ماشین خاموش نشود و چند چیز دیگر.  امتحان رانندگی در آلمان گاهی بیش از یک ساعت طول می کشد. حساسیت هم بر این است که چقدر رانندگی بی خطر است.

تا امروز حدود شش جلسه آموزش دیده ام و هنوز هم آماده امتحان نیستم. فعلا بی خیال گواهی نامه شدیم. 

۹۳/۰۳/۱۷ موافقین ۳ مخالفین ۰
اسحاق رهنما