مه

وبلاگ شخصی اسحاق رهنما

مه

وبلاگ شخصی اسحاق رهنما

پذیرفتن یک " جهان مه آلود" ،
تواضع " ندانستن"،
هیجان " واهمه داشتن"،
انگیزه " شکافتن و دریافتن"،
و از همه مهمتر،
آرامش "لبخند زدن" به رگهای برآمده گردن فال گیران کنار جاده را
"کم کم" هدیه می کند.


آخرین مطالب

۱ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۲ ثبت شده است

  • از جمله سایتهای محبوب من، سایت تد است. درموضوعات مختلف، متخصصین در کمتر از بیست دقیقه، مطلب خود را ارائه می دهند. بعضی از سخنرانی ها همراه با زیرنویس در زبان های مختلف است. ( دراین  سخنرانی ، در سال 2009 و در اوج سرو صدای پدیده احمدی نژاد در داخل و خارج از کشور، سه پیش بینی در مورد آینده ایران آمده است.   یا این سخنرانی ده دقیقه ای، در مورد تجربه یک نویسنده یهودی است از مطالعه قرآن. )

  • سایت فرهنگ باز هم معدنی از کورسهای آزاد در رشته های مختلف است."برای خالی نماندن عریضه" نوشت :


 در هر جامعه ای البته فاصله قشر فرهیخته و عوام زیاد است. ولی گاهی جوامعی وجود دارد که نه تنها تلاشی برای پر کردن این فاصله نمی شود، ونه تنها تلاش نمی شود که جایگاه عوام را در فرهنگ و بینش بالا آورد ، بلکه برعکس، تعریف فرهیخته را عوض می کنند.  به شکل سیستماتیک عوامان را در جای متخصصان می نشانند و اساسا فاصله را نه اینکه کم کنند ، که محو می کنند. این هم البته هنری است! گاهی ساختار جامعه به شکلی است که "جهل" به شکل سیستماتیک و منظم دست به دست می شود. "جهل سیستماتیک "، "جهلی"  که ارزش وار تولید، توزیع و تکریم می شود،  به سنگ بنای حیات افراد بدل شده و مصیبت این جاست که این گونه جهل،  نه با دانستن که تنها با "تجربه کردن و روبرو شدن"، برطرف می شود. و این از جمله بزرگترین تراژدی های حیات انسانی است.

 

  علی رغم این تراژدی،  هنوز هم "دانستن" ، مسیری برای تجربه کردن است و در روزگار ما اینترنت گریزگاهی است که می توان سری کشید به حرفها و دانسته هایی عمیق تر . و البته لذت روبرو شدن با موجهای اقیانوسی به نام یوتیوپ را، کویرزدگان اینترنت ایرانی، زمانی که با اینترنت آزاد روبرو می شوند بیشتر درک می کنند . فقط کافی است اراده ای کنی و جستجو کنی ،"فلسفه هنر، جهان های موازی، فلسفه ذهن، آگاهی، روانشناسی اجتماعی، ، تاریخ آلمان، جنگ سرد، ... و همین طور انتخاب  است که به  صفحه لب تاپ  می بارد. می توان انتخاب کرد، عمیق تر، مستند تر، منظم تر و آگاهی بخش تر.

 

در روایتی، با سندی تا حدودی کج و معوج ، آمده است:


"کویر اینترنت  دهن کجی به " کرامت انسانی" است؛  کرامت "انتخاب". (الاصول الانترنتیه فی الردود الجبریه الفیلتریه ، المجلد الرابع، بعد قسم "المایکروسافت و التفاحته الاپلیه ، ایهم الافضل" ) .
(  کویر اینترنت در این روایت، به سکون راء، به معنای اینترنتی است  که از آن جز کویری به جای نمانده، چیزی در مایه های فرهنگ کویری)

 


اسحاق رهنما
۳۰ ارديبهشت ۹۲ ، ۱۷:۲۳ موافقین ۴ مخالفین ۰